Jeszcze do niedawna zdecydowana większość świec wykonywana była z parafiny. Niemniej jednak z czasem odkryto, że parafina, bardzo popularny składnik, który stosuje się również w kosmetykach, to toksyczna substancja. Jest to pochodna pozyskiwana przy destylacji ropy naftowej, która ma bardzo zły wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasze zdrowie. Otrzymuje się ją także ze smoły węgla, torfu lub tworzy w sposób syntetyczny. Dziś z uwagi na świadomość konsumentów częściej sięga się po roślinne woski, które są również nieco przyjaźniejsze środowisku naturalnemu. Jedną z najlepszych alternatyw jest świeca sojowa.
Wosk sojowy – co to jest?
Jest to nic innego jak utwardzony olej wyciskany z nasion soi. Olej powstaje poprzez wyciskanie ziaren soi, które następnie poddawane są procesowi uwodornienia. Świece sojowe to zatem produkty wykonane z wosku sojowego, który stanowi przetworzoną formę oleju z soi. Taki wosk to w pełni naturalny produkt, pozbawiony dodatkowych, sztucznych i szkodliwych substancji. Wzbogacają go jedynie olejki eteryczne. Są to również wyroby biodegradowalne. Są to zatem produkty odpowiednie dla wegan oraz osób, które starają się sięgać po produkty cruelty-free, a także tych, którzy dbają o środowisko naturalne i chcą żyć w zgodzie z naturą.
Właściwości świec sojowych
To właśnie wspaniałe właściwości świec sojowych sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje z kupowania świeczek z parafiny i w zamian tego stawia na naturalne woski.
Po pierwsze, naturalne woski charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Jeśli są one palone w odpowiedni sposób, to z powodzeniem można z nich korzystać niemalże do ostatniej kropli wosku. Zawdzięczamy to odpowiedniej temperaturze topienia, która jest o wiele niższa niż w przypadku wosku parafinowego. W rezultacie spalanie się świecy sojowej w niższej temperaturze wydłuża czas palenia nawet o 30-50% w porównaniu ze świeczkami z parafiny. Dzięki zastosowaniu naturalnego wosku możemy cieszyć się świeczką przez dłuższy czas oraz szybko i łatwo czyścić ewentualne zabrudzenia, a jednocześnie ograniczyć ryzyko poważnych poparzeń.
Palące świeczki zapachowe wydzielają wspaniałe aromaty, które skutecznie wypełniają całe pomieszczenia, a nawet i mieszkania. Miłośnicy palenia świec sojowych mają do wyboru wiele kompozycji zapachowych. Słodkie, piżmowe, wodne, owocowe, drzewne - ilość wariacji jest niemalże nieograniczona. Każdy pasjonat zapachów znajdzie nuty zapachowe dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb!
Jeśli chodzi o aspekt zdrowotny, to świece sojowe z uwagi na zastosowanie naturalnego materiału są bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i kobiet ciężarnych. Mogą być także używane przez alergików. Uznaje się je także za przyjazne środowisku naturalnemu. Podczas spalania wosku emisja dwutlenku węgla jest niemalże zerowa w porównaniu z parafiną. Ponadto podczas palenia wosk z soi nie uwalnia substancji rakotwórczych, takich jak benzen, acetaldehyd, formaldehyd czy toluen. Palą się one jasnym, “czystym” płomieniem - nie dymią, nie wytwarza się także sadza, która osadza się nie tylko na ścianach czy meblach, ale również w płucach. Są one również biodegradowalne oraz nietoksyczne.
Wosk z soi w porównaniu z innym naturalnym woskiem, pszczelim, jest również nie tylko biodegradowalny, ale i łatwo odnawialny. Dostępność wosku pszczelego jest dość ograniczona, a sam surowiec coraz droższy, natomiast soja uprawiana jest na bardzo szeroką skalę. Atutem świec sojowych jest także łatwe sprzątanie wszelkich pozostałości. Naturalny wosk łatwo usuniesz z różnego rodzaju powierzchni, takich jak tkanina czy tworzywo – wystarczy jedynie woda oraz mydło.
Ponadto, świece sojowe potrafią wyczarować wspaniały nastrój i sprawić, że nawet zwykła kolacja czy kąpiel stanie się wyjątkowym wydarzeniem. Podczas palenia dana przestrzeń stopniowo i równomiernie napełnia się wybranym aromatem, który nie jest duszący i nie powoduje bólu głowy, co ma często miejsce w przypadku parafiny. Świece sojowe z powodzeniem stosowane są również do aromaterapii, poprawiając nastrój wszystkich domowników. Zawarte w nich olejki eteryczne relaksują i odprężają. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w strefie SPA, w gabinecie masażu czy salonie kosmetycznym.